Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Plan napada – regionalizacija Srbije

Komentari (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 23 jun 2009 15:23
Miki
Dobar prikaz elemenata strategije, taktike i operatike.
Na bazi prezentiranih elemenata potreban je plan odbrane Srbije. Svaki element odbrane (strategiju, taktiku i operatiku) treba razraditi do najsitnijih detalja.
Definisati viziju Srbije: Razvijena država sa očuvanim suverenitetom i unapređenim međunarodnim statusom kao ključna država za stabilnost Balkana i Centralne Evrope. (jedna moguća izjava)
Strateški cilj 1: Prepoznate bezbednosne pretnje suverenitetu Srbije koje su efikasnim merama minimizirane ili u potpunosti otklonjene.
Strateški cilj 2: Stabilan ekonomski razvoj i rast na bazi optimalnog korišćenja sopstvenih resursa (materijalnih, ljudskih, i drugih) uz optimalnu saradnju sa drugim državama u svetu u korist Srbije.
Strateški cilj 3: Unapređen međunarodni položaj Srbije na bazi međunarodno prihvaćenih normi ponašanja.
... nastavka sledi
Preporuke:
0
0
2 utorak, 23 jun 2009 15:24
Miki
Prioritetni cilj 1.1: Kapaciteti za monitoring bezbednosnih pretnji unapređeni i izgrađeni.
Prioritetni cilj 1.2: Kapaciteti za održivu analizu i sintezu bezbednosnih rizika unapređeni i izgrađeni u potpunosti.
Prioritetni cilj 1.3: Kapaciteti za brzo delovanje na minimiziranju bezbednosnih i drugih rizika izgrađeni i operativni.
...nastavak
Prioritetni cilj 2.1: Starteški plan razvoja Srbije artikulisan uz učešće najšire javnosti.
Prioritetni cilj 2.1: Kapaciteti za monitoring i evaluaciju ekonomskog (šire društevnoekonomskog) razvoja izgrađeni i operativni.
Prioritetni cilj 2.3: Kapaciteti za implementaciju strategije razvoja Srbije izgrađeni.
Prioritetni cilj 3.1: Identifikovan je model međunarodnog položaja Srbije uvažavajući dinamički karakter promena u okruženju.
Prioritetni cilj 3.2: Artikulisana je strategija razvoja međuanrodnog položaja Srbije (Vizija, starteški ciljevi, prioritetni ciljevi, akcioni plan, resursi)
Prioritetni cilj 3.3: Izgrađeni su kapaciteti za monitoring i evaluaciju implementacije strategije unapređenja međunarodnog položaja Srbije.
Prioritetni cilj 3.2: Kapaciteti za implementaciju strategije unapređenja međunarodnog položaja Srbije su izgrađeni.
Preporuke:
0
0
3 utorak, 23 jun 2009 15:26
Teodor
Bravo Slavoljube. Ipak seti se jedne stare vojvođanske:
" Ni brige te sivi tiću, mi smo stobom Svetozare Miletiću. Kad IZVESNI šalaj kucne čas ..." A tu je samo što nije kucnuo. Ne veruješ. A što bi i verovao kad su istoričari nepobitno dokazali da se istorija ne ponavlja.
Preporuke:
0
0
4 utorak, 23 jun 2009 16:44
Bojan
Zanimljiv tekst, šteta samo što ljudi koji donose ili predlažu odluke nisu spremni da ulože više od 5 min vremena u pitanje regionalizacije.

Možda bi se kao interesantan primjer mogla uzeti Austrija, koja je približna Srbiji po nekim parametrima. U Austriji postoji 9 pokrajina (uključujući Beč) sa različitim nadležnostima. Kada bi se gledali prijedlozi, u nekim varijantama mogu se nazvati i državama.

Ipak po raspoloženju naroda i internim odnosima, iako npr pokrajine imaju oznake na automobilskim tablicama, nikome ne pada na kraj pameti da priča o nekakvim otcepljenjima i sl, Austrija im je na prvom i jedinom mjestu. Evo nedavno su čak vršili analize nekih nadležnosti i polako ulaze u proces njihovog prebacivanja sa Beča na pokrajine, jer su u dijalogu došli do toga da to ugrožava ekonomiju i razvoj pokrajina.

Po meni, a kako je autor i naglasio, ako se planira ići u regionalizaciju Srbije onda Vojvodina nikako ne može da bude jedna pokrajina u granicama koje su sada predložene, prvo zbog pitanja asimetričnsoti i nepodudarnosti sa drugim regionima.

Kod regionalizacije treba imati u vidu i ekonomske parametre - nije opravdano stavljati grad i stanovništvo koji žive 50 km od Beograda i gravitiraju Beogradu u drugu pokrajinu i da gravitiraju mnogo daljem Novom Sadu. Isto tako kao što autor lijepo navodi, cijena regionalizacije Srbije trebalo bi da bude raspoređena i na Beograd i Novi Sad, koji bi dijelove svojih nadležnosti trebali da prepuste i drugim pokrajinama. Takođe i u ekonomskom, pa možda i u administrativnom pogledu neke od nadležnosti mogle bi da se prepuste pokrajinama - npr neke uprave i centri bi mogli da pređu u gradove regiona.

Na kraju samo da prokomentarišem još i viđenje autora u pogledu razbijanja Srbije - što meni na žalost izgleda najostvarivije od svih ovih prijedloga. Veoma žalosno je ali izgleda da će sva ta priča završiti gašenjem našeg naroda i države. Za utjehu možda da nam bude da nismo ni prvi ni poslednji u istoriji
Preporuke:
0
0
5 utorak, 23 jun 2009 20:37
komentar
Regionalizacija Srbije, u ovom smislu kako nam je skoro pretstavljena ,je po mom licnom misljenju nesto veoma lose za Srbiju.
Šta će nama regionalizacija tog tipa ,kada smo mi država sa 9 miliona stanovnika.Takva vrsta regionalizacije možda,kažem samo možda, primenljiva u nekim državama koje imaju minimum 50 miliona stanovnika.Ovo je smešno, stavljati u isti koš Banat sa Bačkom i Sremom.Sama ideja o novom statutu Vojvodine(koji je u nekim tačkama protivustavan)je neprihvatljiva za stanovnike celoga Banata,kao i za neke delove Bačke i Srema.Takva autonomija vodi ka potpunom zamiranju tih područja.Neki gradovi potpuno privredno slabe,kao što su prvenstveno Zrenjanin,Kikinda,Sombor,Sremska Mitrovica,pa čak i Subotica.U ovim gradovima ima sve manje zaposlenih,fabrike se gase,pada cena imovine koje građani poseduju...Dok na drugoj strani potpuno suprotan proces Novi Sad postaje neverovatno bogat.Ali i tu postoji jedna caka, nisu svi novosađani bogati,već samo jedan određeni privilegovano deo.Ne mogu svi da se zaposle u glomaznoj pokrajinskoj i gradskoj administraciji mogu samo njihovi,odnosno podobni.Stavljajući Banat u region Vojvodine,doćemo u situaciju da Banat postane najsiromašniji deo Srbije.Banat već sada spada u siromašni deo Srbije.Nekada je Novi Sad malo bio veći od Zrenjanina,a pogledajte sad.
Preporuke:
0
0
6 utorak, 23 jun 2009 22:22
Planeta
Predlog Milomira Stepića mi izgleda najbolji i najozbiljniji, i smatram da je takav vid regionalizacije ne samo poželjan nego i neophodan, jer Srbiju u istoj meri ugrožavaju i "vojvođanerski" separatizam i sadašnji kruti centralizam, koji državi svakom danom nanosi sve više štete. Stoga se nadam se da ima dovoljno razuma da se dođe do rešenja koje će zadovoljiti i lokalne i opšte državne interese. Hteo bi da dodam i da mi se ovako crn scenario, koji je autor iѕložio i koji očekuje, ipak čini preteranim.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 24 jun 2009 07:27
girl from past
Gospodine Lekiću, ovo je odlična analiza.

Za MIKIJA- spisak strategija , strateških ciljeva je odličan. No, on je trebao da nastane i bude realizovan pre recimo pet, šest godina. No te 2001,2002, 2003 su verovatno bile bitnije nagrade dobijene od strane ''kontroverznih'' osoba, a i građenje karijere u korist opšte štete. Zar ne? Zar nije sad malo kasno za realizaciju tih strateških ciljeva koje ste naveli? Gde ste bili i o čemu ste mislili tih godina -od 2001 do 2008? Proradila savest, ona stara, kakva je nekada bila!? A bila je tada, tih davnih/teških/najtežih godina zaista besprekorna.I kao takva zasluživala je poštovanje. A onda, onda se nešto desilo. Desio se radikalan preokret. Da li je ovo vaš novi preokret?
Preporuke:
0
0
8 sreda, 24 jun 2009 12:28
ludi skretničar
Slažem se Bojane za primer Austrije, sa malom ogradom da su kod njih u pitanju istorijske pokrajine, dok se kod nas pokušavaju dati atributi kvazifederalnih jedinica, geografskim oblastima (Šumadija, Ist. Srbija). Pa ni sama Vojvodina, kao ovakva kroz istoriju NIJE postojala (bez Baranje, Zemuna). Unutar Austro-Ugarske nije posedovala apsolutno nikakvu posebnost tj. predstavljala je samo nekoliko županija, kakovih je bilo u celoj Ugarskoj. I tačno je da Srem, Banat i Bačka dela vrlo malo zajedničkih ekonomskih interesa (Srem je recimo jače povezan sa Mačvom nego sa Bačkom, kako saobraćajno, tako i ekonomski).
Dakle, takva "regionalizacija" nema nikakvog utemeljenja u ekonomskim interesima, kako se pokušava podvaliti.
Izmeštanje većeg broja državnih organa, agencija i sl. iz Beograda u druge gradove širom Srbije bi bilo pravo rešenje (npr. Republički geodetski zavod u NS, Hidrometeorološki u Niš, agencija za privatizaciju u Suboticu, NBS u Kragujevcu, Vrhovni sud - izaberite sami...). To bi bio prvi korak ka zaustavljanju "beogradizacije" i perifernog pražnjenja Srbije, a sve drugo su pokušaju njenog cepanja.
Preporuke:
0
0
9 sreda, 24 jun 2009 13:19
Ivan Miljojković
Jovičićev i Stepićev predlog zvuči najrazumnije. Ali izgleda mi da je došlo do "štamparske" greške pri sastavljanju ovog teksta, pa je mapa koja treba da ilustruje ovaj predlog (ilustracija 3) potpisana kao pogrešno kao "Prostor bugarskog jezika", a jedna od mapa "statističkih regiona", koja treba da pripada ilustraciji 1. - izdvojena kao ilustracija 2 i potpisana kao "Regioni Srbije (predlog M.Stepića)".
Preporuke:
0
0
10 sreda, 24 jun 2009 13:48
Dejan
Studirajuci devedesetih u Beogradu upoznavao sam Srbe iz raznih krajeva koji su pobegli sa ratom zahvacenih krajeva bivse SFRJ,naravno da postoji razlika izmedju Srbina iz Hercegovine i Srbina iz Banata,ali i pored svih razlika dosao sam do uverenja da su oni pripadnici jedne nacije.I kako mogu vise da se osecam kao Pomoravac,a manje nego Srbinom.Cista besmislica.Svi koji pokusaju Srbe da dele po raznim geografskom oblastima i pokusaju da ih na to podele i da stvore nove nacije unapred su osudjeni na propast.
Preporuke:
0
0
11 sreda, 24 jun 2009 15:35
NSPM web
@ Ivan Miljojković
Ali izgleda mi da je došlo do "štamparske" greške pri sastavljanju ovog teksta, pa je mapa koja treba da ilustruje ovaj predlog (ilustracija 3) potpisana kao pogrešno kao "Prostor bugarskog jezika", a jedna od mapa "statističkih regiona", koja treba da pripada ilustraciji 1. - izdvojena kao ilustracija 2 i potpisana kao "Regioni Srbije (predlog M.Stepića)".

Pogledajte sada, molimo vas, i javite da li je u redu: zapravo je kod vas verovatno ostala neka "međuverzija" slika. Kod nas je sve kako treba - prva ilustracija je "dvoglava", druga je M. Stepića, a treća je "prostor bugarskog jezika".

Ako i dalje imate "štamparsku" grešku, molimo vas da obrišete keš svog pregledača (browser-a).

I hvala što ste prijavili problem!
Preporuke:
0
0
12 sreda, 24 jun 2009 17:33
Ivan Miljojković
@NSPM web

Sad' je sve kako treba - nema na čemu, i drugi put.
Preporuke:
0
0
13 sreda, 24 jun 2009 20:11
Sremica
Molim da mi neko objasni zašto mora da se regionalizuje tako mala država kao što je Srbija!

Zar nije JEFINIJE i EFIKASNIJE rešenje da se OJAČAJU OPŠTINE i lokalne nadležnosti prenesu na tamošnje stanovništvo! Opštine se, shodno potrebama, mogu povezivati s kim one žele. Primer: Sr. Mitovica je danas povezanija sa Šapcem nego s Novom Sadom. Itd...
Preporuke:
0
0
14 četvrtak, 25 jun 2009 13:42
krug dvojke
Članak opominje, a silni planovi potvrđuju da se imamo čega bojati, kada se već ne stidimo.
Čini mi se da je Sremica u pravu, daleko je razumnije, jeftinije i efikasnije jačati opštine. Ali, regionalizacija je potrebna zbog jednog jedinog regiona koji, inače, ni jedan od pomenutih planova ne spominje - radi se o "krugu dvojke"!
Preporuke:
0
0
15 petak, 26 jun 2009 13:35
Milan Purić
1.
Srbija-jedan grad
Površine 0,08 Evrope,brojem stanovnika(bez KiM) 1%i privredno 0,001 evropske(EU) i 0,0005 svetske privrede.
Kako Tokio-Jokohama ima 35 miliona stanovnika ,Meksiko Siti 25 , Mumbai(Bombaj) 22,Sao Paolo 20,Njujork 18,DŽakarta 18,Lagos 18 ,Delhi 15,Šangaj 15, Peking 15,Kairo15,Kalkuta 15 ili nama bliži London i Moskva po 10 i da ne nabrajam druge indiske i kineske master gradove, Srbiju možemo pogledati iz malo drugačijeg ugla.Samo oni što je nisu videli spolja, ili pak oni koji ujutro stanu pred ogledalo koje uvelilčava do apsurda, mogu da nas vide(predstave) kao važnu činjenicu u svetu. Neki ljudi koji sebe u ogledalu vide kao velike treba da izađu van Srbije i da i nju a pogotovo sebe vide u pravoj veličini.Srbija je grad srednje veličine koji ima sreće da su mu resursi vanstandardni.
Gradonačelnik na primer Mumbajia( Bombaja) ima tri puta više problema nego Predsednik Srbije.Srbija ima mogućnost da proizvede hrane za bar tri puta više ljudi nego što ima stanovnika,dovoljno i obnovljive i fosilne energije, dovoljno kvalitetne vode za stanovništvo , dobar saobraćajni položaj i prirodni je centar Jugoistočne Evrope..Gradonačelnik Mumbajia( Bombaja) ima 22 miliona stanovnika sa svim problemima koji proističu iz nedovoljno razvijene infrastrukture,manjka vode za piće,bez velikih površina za proizvodnju hrane.Ko razume da su naši potencijali i resursi veličine jednog osrednjeg velikog grada u svetu, znaće zašto ne treba atomizirati nešto što je već samo po sebi malo.To nam govori i da bi Srbija mogla da se veoma brzo uz odgovarajuću političku volju ne samo izvuče iz krize već i ubrzano pridruži srednje razvijenim zemljam Evrope.Zamislite da nam neko iz EU zaista želi pružiti šansu da se naših 0,001 ,od njihovih privrednih kapaciteta, povećamo za 100%!?Ništa za njih a toliko mnogo za nas.
Preporuke:
0
0
16 petak, 26 jun 2009 13:37
Milan Purić
2.
Ili da naša državna uprava pristane da promeni floskulu „Evropa nema alternativu“ u poziv svima da razumeju da svet nema alternativu!?I zašto se sve to ne dešava?Da li su za to zaslužni obični građani Srbije ili oni koji žele da ih vidimo velikima u maloj Srbiji. Pri tome će učine sve da nas zadrže u informativnom maraku, i još pri tome nabaciti dužničku omču za pokolenja a sve zbog svoje trenutne vlasti i koristi?A sigurno znaju kolika im je prava veličina čim se sretnu sa srednje ili niže pozicioniranim činovnicima EU.
Srbija je najgore(ili skoro najgore) ustoličen sistem upravljanja u Evropi, pravljen godinama zarad stvaranja građana prvog(zaposleni u administracijama ,bilo koje vrste) i drugog reda(uglavnom nezaposlenih) i zbrinjavanje partiski kadrova.Večito menjanje sistema funkcionisanja vlasti i raznoraznih administracija i uvek iznova kobajagi usavršavanja, samo se završavalo povećanjem broja činovnika na štetu građana a pogotovu njihovih novčanika(ko ih ima).Svaka sličnost sa trnenutnom raspravom u Skupštini o regionalizaciji Srbije slučajna je.
Srbija je i mesto gde se vlast osvaja permanentnim virtualnim predstavam, koju konzumira stanovništvo preparirano Bolonjom i drugim izumima koji uništavaju klasično obrazovanje i nameću im sisteme morala i vrednosti nespojivo sa vekovnom tradicijom i moralom.
Srbija je takođe i sistem poremećenih vrednosti gde većina maladih gledajući oko sebe smatra da je „snalažnjivost“ vrlina kojom se postižu standardi (novac) koji nam je nametnut kao mera vrednosti svega, prvenstveno sopstvenih kvaliteta.
Preporuke:
0
0
17 petak, 26 jun 2009 13:39
Milan Purić
3.
Mesto gde su rad i stavralaštvo potisnuti u pozadinu i gde čekaju da ih neko normalno vreme vrati na civilizaciski nivo naprednih društvenih zajdica.
Srbija je i mesto gde se bogatstvom(stečenim poslednjih nekoliko godina) nekoliko tajkuna i stotinak odabranih porodica moglo rešiti pitanje kompletne infrastrukture i stvaranja uslova da se u svakom njenom delu normalno i kvalitetno živi.Takvom infrastrukturom bilo bi moguće do Beograda stići iz svakog dela Srbije za dva –tri sata mnogo manje nego iz jednog dela Bombaja do drugog njegovog kraja (ili Njujoirka,Meksiko Sitija;Moskve...).
Srbija je i mesto gde su pojedini umetniči i sportski rezultati daleko premašili njene površinsko-demografske potencijale u odnosu na svet i Evropu.Pogotovo ako se imaju u vidu ulaganja u te oblasti.
Srbija je i mesto gde njeni građani,a pre svega mladi ,treba da žive . Nigde kao ovde nisu dobrodošli.Sa četiri godišnja doba na 45 stepeni geografske širine i zemljištem stvorenim iz bezbroj bazičnih elemenata tako potrebnih za zdrav život. Nigde nije lakše ostvariti kvalitetan život nego u sopstvenoj zemlji.Uz kvalitetno obrazovanje,spremnost na odgovoran svekoliki rad i svoju izraženu političku volju(a ona se manifestuje u biračkoj kutiji) da tako bude, imaće mogućnost da urede svoje živote po sistemu vrednosti koji sami izgrade a da njima najviše odgovara.
Preporuke:
0
0
18 petak, 26 jun 2009 14:32
M. Stepić
O geografskim, političko-geografskim i geopolitičkim aspektima regionalizacije Srbije u pristupu Milomira Stepića, zajedno sa radom koji u svojoj veoma dobroj analizi navodi Slavoljub Lekić (to je članak koji je objavljen 2002. godine, ali se radi o referatu saopštenom na naučnom skupu na Brezovici 1997.) videti još u:

Stepić, M. (2003), Region Beograd – distrikt glavnog grada u regionalizovanoj Srbiji, “Beograd i njegov region”, Geografski fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd.

Stepić, M. (2002/ izašlo iz štampe 2004), Regionalizacija u funkciji unutrašnje političko-teritorijalne reintegracije Srbije, Zbornik Matice srpske za društvene nauke, 112-113, Matica srpska, Novi Sad.

Ovde se može videti predlog regiona ne samo na administrativnoj, već i na opštoj geografskoj karti (sa reljefom, hidrografijom, saobraćajnicama, većim naseljima, predloženim regionalnim centrima...), što svakako daje verniju sliku njihove teritorijalnosti i funkcijske logičnosti. Uz to, i sam autor bi izvršio neznatnu korekciju sopstvenog predloga regionalne organizacije Srbije.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner